| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 47 mm |
| Case height: | 8 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 40 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | blue |
| Strap material: | milanese |
| Strap length: | 180 mm |
| Strap width: | 20 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | blue |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 3 ATM |