| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | brushed black |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 46 mm |
| Case height: | 9 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 40 mm |
| Case type: | oval |
| Strap color: | black |
| Strap material: | stainless steel strap with stainless steel links |
| Strap length: | 180 mm |
| Strap width: | 21 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | stainless steel |
| Dial color: | green |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 10 ATM |